Jihočeská amatérská liga
přihlásit registrovat

Cyklistický víkend na Temelíně pokračoval v neděli hromadným závodem

17. 8. 2020

Přesně v pravé poledne se vydal 150 členný peloton vstříc nástrahám osvědčeného 20km závodního okruhu v malebné jihočeské krajině. Vypsány byly závody na 2 nebo na 5 okruhů s tím, že do cíle museli závodníci ještě zdolat výjezd zpět k chladícím věžím. V jejich těsné blízkosti se totiž nachází i kompletní velkoryse pojaté zázemí celého závodu, které poskytuje ČEZ.

Pohled do výsledkové listiny každému trochu cyklistiky znalému fanouškovi jasně řekne, že se v Temelíně sjela silná konkurence s mezinárodní účastí. Vždyť do elitního mistrovství ČR zbývá necelý týden. Pro některé tak byl Temelín poslední prověrkou formy. Jmenujme třeba silné osmičlenné zastoupení Sparty nebo účast Michala Schlegla z nejlepšího českého týmu Elkov Kasper. Nejvíce důvodů ke spokojenosti ale měli v neděli po dechberoucím vyvrcholení závodu příbramští cyklisté.

Většinu závodu se snažili díky své početní převaze režírovat sparťané, kteří svou systematickou aktivitou ubírali síly svým soupeřům. Velkou část závodu strávil v úniku před pelotonem loňský bronzový medailista z MČR Tomáš Kalojíros. Soupeři však jeho náskok nikdy nenechali narůst do neřešitelných rozměrů a do posledních kilometrů vjížděla vedoucí skupina pohromadě. Stoupání od hněvkovické přehrady, které končí jen 2 km před cílem se snažil využít především Michal Schlegl (Elkov Kasper) k rozhodnutí závodu ve svůj prospěch. Prvním nástupem nejprve okruh svých soupeřů silně zredukoval. Druhé Schleglovo zvýšení tempa přes horizont dokázali akceptovat pouze příbramský Michal Schuran a sobotní vítěz časovky Jiří Šorm (BITTERS SUPERIOR CYKLOLIVE). Na záda jim ovšem dýchali spolupracující sparťané Fiala s Rybou, takže čas na taktické hrátky rozhodně nebyl. Zhruba na metě 1 km do cíle se k útoku zvedl Schuran (CK Příbram Fany Gastro) a podařilo se mu vytvořit si drobný náskok několika desítek metrů na své zbylé dva soupeře. Vysoké tempo se mu podařilo udržet a po náročných 100 kilometrech tak protnul cílovou pásku jako první. Sprint o druhé místo dopadl lépe pro Michala Schlegela a bronz zbyl na den před tím zlatého Šorma.

Mezi ženami si se 100 kilometry nejlépe poradila Hana Doležalová (AC Sparta Praha), která o pár vteřin porazila Terezu Švihálkovou (ČEZ Cykloteam Tábor) a Janu Milec Jiřincovou.

Již tradičně se na Temelíně udílely mistrovské tituly nejlepším vysokoškolákům. Ti stabilně prokazují velmi dobrou výkonnost a i v absolutním pořadí se umísťují vysoko. Mistrovský dres si tak neodváží nikdo jiný než absolutní vítěz Michal Schuran, který kromě svého sportovního klubu reprezentoval také FTK UP.
V ženách na mistrovský dres stačilo absolutně druhé místo Terezy Švihálkové (PřF UK).

VC Temelína však není jen o špičkových výkonech elitních závodníků. Na startovní čáru se mohou postavit cyklisté všech věkových i výkonnostních kategorií, kteří si troufnou na 100 nebo na 43km trať. Jasným důkazem, že organizátoři počítají i s účastí těchto cyklistů, je to, že je VC Temelína součástí celorepublikové série amatérských silničních závodů Roadcup.

1318